Ingatlanvagyon értékelése, értékbecslése

Az ingatlanvagyon értékelés számos problémára kínál megoldást. A leggyakoribbak a következők lehetnek:
-1-
Vagyonértékelés
Az ingatlanvagyon értékelése segít meghatározni az ingatlan vagy föld értékét. Ez hasznos lehet például akkor, ha ingatlant szeretne eladni, vagy szeretné meghatározni az ingatlanadót, esetleg az ingatlanvagyonra vonatkozó jogi kötelezettségeket.
-2-
Hitelfelvétel
Ha ingatlant kíván vásárolni, és ehhez hitelt szeretne felvenni, még azelőtt fontos tudnia mennyit ér a "pénzintézet szemében" a kiszemelt ingatlan, mielőtt nekivágna a hitelügyletnek.
-3-
Adózási célok
Az ingatlanok értékelése fontos lehet az ingatlanadó és az öröklési adó számításánál.
-4-
Befektetési döntések
Az ingatlanvagyon értékeléssel meg tudjuk határozni az Ön jövőbeni hasznait, azaz megállapítható, hogy milyen hozamokat várhatunk el egy ingatlanból, ezáltal segítség a jó befektetési döntések meghozatalában.
-5-
Biztosítás
Az ingatlan értékelése fontos lehet a biztosítás szempontjából, amellyel könnyebben és pontosabban határozható meg a helyes biztosítási összeg és a díj.
 
-6-
Vitaesetek
Az értékelés fontos vitás ingatlanokkal kapcsolatos ügyekben, például válás vagy örökség esetén. 
-7-
Fejlesztési döntések
Az ingatlanvagyon értékeléssel hatékonyan lehet meghatározni az ingatlan fejlesztési potenciálját és értékét, ami építendő, vagy épülő ingatlanok jelenlegi és várható értékének meghatározásakor kulcsfontosságú.

Az ingatlan értékelés menete:

Ingatlan felmérése, adategyeztetés, szükséges okmányok beszerzése

Az előzetesen leegyeztetett helyszíni szemle alkalmával összegyűjtjük az ingatlan egyedi jellemzőit, felmérési alaprajzot és fotókat készítünk, amelyek alátámasztják az értékbecslésben leírtakat.

Felmérési eredmények kiértékelése

Irodai körülmények között digitális alaprajzot készítünk, meghatározzuk az értékelés módszerét és a beszerzett információk alapján az ingatlan közvetlen környezetéből összehasonlító adatokat gyűjtünk.

Értékelés elkészítése, átadása

Az összegyűjtött adatok alapján elkészítjük az ingatlanvagyon értékelést, átadjuk az elektronikusan hitelesített és nyomtatott verziókat.

Az ingatlan értékbecslés tartalma:

Értéktanúsítvány

Ez a dokumentum egy rövid összefoglaló az értékelés végeredményéről. Nem tartalmazza az alátámasztó számításokat és az egyéb mellékleteket. Ez a teljes értékelés helyett is kérhető, attól lényegesen kedvezőbb áron.

Bemutató - leíró tömb

Ez a fejezet foglalja össze az ingatlanról összegyűjtött információkat, tartalmazza annak elhelyezkedését, bemutatását, az értékelési módszereket, magát az értékelést valamint további fontos és kiegészítő részeket.

Mellékletek

Tartalmazza az értékelés során felhasznált iratokat (térképek, alaprajzok stb.) és fotókat.

Tevékenységünket a 

ajánlásai szerint, és az

útmutatása alapján végezzük

Gyakran ismételt kérdések:

Hogyan tudom feltüntetni a hiányzó épületrészt?

A feladat elvégzésére egy földmérőre (geodéta) lesz szüksége, aki kimegy a helyszínre, körbeméri az ingatlan épületeit és vátozási vázrajzot nyújt be az illetékes földhivatalnál. Ennek átfutási ideje pár héttől akár 3 hónapig is eltarthat.

Az adott helyiség rendeltetésétől, pénzintézettől és hitel/támogatási (állami, PL. CSOK) céltól is függ. Egy szabadfelhasználású hitelnél eltekinthet az értékbecslő a fel nem tüntetett helyiség alapterületétől (az alapterületét nem veszi figyelembe) és ez esetben az ingatlan hitelfedezetbe bevonható. Más a helyzet egy támogatott konstrukció (ilyen példálul a CSOK) esetében, mert a törvényi rendelkezés nem engedi meg hogy a lakóépületnek "jogilag rendezetlen" részei legyenek. 

Az értékbecslésekben általában ezt a kifejezést akkor használják, ha a a térképmásolaton feltüntetett és a valóságban (természetben) megtalálható építmény kontúrvonalai nem egyformák (nem illeszkednek).

Ha van a lakóépület belső részén a szomszédos szintek között átjárási lehetőség, akkor minden szint helyisége figyelembe vehető amelyet a 16/2017 (II.10.) és 17/2016. (II.10.) Korm. rendelet megenged (előszoba, közlekedő, nappali, hálószoba, étkező, konyha, étkezőkonyha, fürdőszoba, WC, kamra,
tároló, gardrób, mosókonyha, kazánhelyiség és egyéb fűthető helyiség.)
Abban az esetben ha a szintek csak kívülről közelíthetők meg, akkor annak a szintnek az alapterületét kell figyelembe venni ahol legalább 1 szoba; 1 konyha; és 1 fürdőszoba kialakításra került.

Kérdés

A csillaggal (*) jelölt mezők kitöltése kötelező!